Umělou inteligenci používáme každý den. Při psaní e-mailů, v HR nástrojích, marketingu i zákaznické podpoře. Proto se Evropská unie rozhodla vytvořit první komplexní legislativu na světě AI Act, která určuje, jak s AI pracovat bezpečně a férově.
Cílem AI Actu není vývoj technologií brzdit. Naopak, chce umožnit jejich bezpečné využití. Umělá inteligence totiž přináší nejen obrovské možnosti, ale i rizika, která bez pravidel mohou ohrozit naše soukromí, práva i důvěru ve spravedlivé rozhodování.
Mezi klíčové důvody vzniku AI Actu patří:
Evropská unie tak vysílá jasný signál: Umělá inteligence musí sloužit lidem, ne je ohrožovat.
AI Act rozděluje systémy využívající AI do čtyř kategorií podle míry rizika. Toto rozdělení pomáhá firmám pochopit, co se na ně vztahuje a jaká opatření musí případně zavést.
Pak doporučujeme podívat se, do které kategorie systém spadá. A pokud už se vás týká některá z povinností AI Actu, začněte s přípravou co nejdříve.
O tom, jaké kroky by firmy měly udělat, jsme psali v článku AI Act: školení na AI bude povinné jako BOZP.
AI systémy jako ChatGPT, Copilot nebo firemní chatboty často fungují na vzdálených serverech, kde nelze zaručit, že data nebudou uchovávána nebo analyzována.
Zaměstnanci by proto měli vědět, že do AI nesmí zadávat:
Nabízíme online kurz, který trvá jen 30 minut, vznikl ve spolupráci s advokátkou, je v souladu s AI Actem a zakončený certifikátem.
AI Act přináší jasný rámec, který má pomoci technologiím, lidem i firmám. Nejde o „strašák“, ale o příležitost nastavit si zdravé hranice v práci s AI.
Máte otázky? Ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme zorientovat se v požadavcích nebo navrhneme řešení na míru.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a mějte přehled o tom, co se děje ve světě vzdělávání. Každý měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků.