Zobrazit vše

Odzvonilo ITILu?

V tomto článku si pokládáme otázku, zda je ITIL® stále vhodný rámec pro procesní řízení v IT. Definujeme si několik klíčových faktorů, které by mohly mít vliv na to, zda ITIL stále zůstává relevantní, nebo zda je nahrazován jinými přístupy.

Procesní řízení podle ITIL (IT Infrastructure Library) je zavedený rámec a soubor postupů pro správu IT služeb, který byl vyvinut a udržován britskou vládní organizací v oblasti informačních technologií. ITIL poskytuje osvědčené postupy pro plánování, provádění a řízení IT služeb, s důrazem na efektivitu, kvalitu a odborné řízení.

Současné faktory ovlivňující IT

1) Digitalizace a agilní přístupy

V dnešní době se organizace stále více zaměřují na digitalizaci a agilní přístupy v oblasti IT. To může vyvolat otázku, zda formální procesy ITIL jsou příliš těžkopádné a nedostatečně flexibilní pro rychle se měnící prostředí. Nicméně je důležité si uvědomit, že ITIL je kompatibilní s agilními metodologiemi, a může být přizpůsoben tak, aby podporoval tyto nové přístupy.

2) Služby v cloudu a outsourcing

S rostoucím využíváním cloudových služeb a outsourcingem se mění i způsob, jakým jsou IT služby provozovány a řízeny. ITIL je často vnímán jako vhodný rámec pro správu vztahů se služebními poskytovateli a definování smluvních úrovní služeb (SLA), které jsou klíčové pro úspěšné outsourcingové dohody.

3) Udržování kvality služeb

Jedním z hlavních cílů ITIL je zajistit vysokou kvalitu IT služeb prostřednictvím definice postupů a standardů. To je stále aktuální, protože organizace stále potřebují zajistit, že jejich IT služby jsou spolehlivé, bezpečné a v souladu se stanovenými požadavky.

4) Zaměření na zákazníka

ITIL klade důraz na zákaznickou orientaci a podporu obchodních procesů. I přes změny v technologiích a přístupech zůstává důležité zajistit, že IT služby podporují potřeby zákazníků a přispívají k dosažení obchodních cílů společnosti.

ITIL maly


Z výše uvedeného vyplývá, že je stále vhodné vzdělávat se v ITILu, zejména pokud pracujete nebo zamýšlíte pracovat v oblasti IT služeb a řízení IT infrastruktury. ITIL poskytuje uznávaný rámec osvědčených postupů a principů, které vám mohou pomoci efektivněji řídit a poskytovat IT služby.

Vzdělání v ITILu vám umožní porozumět konceptům, procesům a funkcím spojeným s řízením IT služeb. Získáte znalosti o nejlepších postupech pro plánování, dodávání a podporu IT služeb, a budete schopni lépe porozumět tomu, jak ITIL přispívá ke zlepšování kvality a efektivity v oblasti IT.

Je také důležité si uvědomit, že ITIL se vyvíjí a přizpůsobuje novým trendům a výzvám v oblasti IT. Novější verze ITILu, ITIL 4, se zaměřuje na agilní přístupy, digitální transformaci a integraci s dalšími rámci a metodologiemi. Vzdělání v ITILu vám může pomoci udržet se v průběhu těchto změn a nasadit nejnovější osvědčené postupy.

Nicméně je také důležité si říct, že ITIL není jediným rámec, který existuje pro správu IT služeb. Existují i jiné přístupy, jako je například DevOps nebo COBIT. Je proto vhodné mít komplexní pohled na problematiku řízení IT služeb a vybrat si ten nejvhodnější rámec, který odpovídá konkrétním potřebám a cílům vaší organizace.

Vyberte si vhodný termín školení

Název Kód Jazyk Délka Forma Termín konání Cena
ITIL® 4 Foundation + zkouška PU21010065-0047 cz 3 dny
učebna
Kurz probíhá prezenčně v učebně s lektorem.
učebna
20. 6. 2023 09:00 26 000 Kč
ITIL® 4 Foundation + zkouška PU21010065-0049 cz 3 dny
učebna
Kurz probíhá prezenčně v učebně s lektorem.
učebna
18. 7. 2023 09:00 26 000 Kč
ITIL® 4 Foundation + zkouška PU21010065-0045 eu 3 dny
virtuální učebna
Kurz probíhá online přes počítač a ve stanoveném termínu, lektor je připojen vzdáleně.
virtuální učebna
18. 12. 2023 09:30 26 000 Kč
ITIL® 4 Foundation + zkouška PU21010065-0051 cz 3 dny
virtuální učebna
Kurz probíhá online přes počítač a ve stanoveném termínu, lektor je připojen vzdáleně.
virtuální učebna
11. 12. 2023 09:00 26 000 Kč
ITIL chlap píšící test

Poptávka po odbornících se znalostmi ITILu je na českém trhu stále silná. Bez ohledu na to, zda se jedná o vnitřní IT oddělení nebo poskytovatele IT služeb, existuje potřeba kvalifikovaných profesionálů, kteří budou schopni spravovat a optimalizovat IT služby.

ITIL® je registrovaná ochranná známka společnosti AXELOS Limited používaná s jejím svolením. Všechna práva vyhrazena.


Proč s námi