Zobrazit vše

Důležité je pochopit, jak AI funguje

Rozhovor s vizionářem a youtuberem Ondřejem Bačinou o umělé inteligenci, o Tesle a předávání obsahu.

Jaká byla tvá hlavní motivace pro přechod z role regionálního marketingového manažera Dell EMC na nezávislého konzultanta a školitele?

Konzultacemi jsem se živil už době, kdy jsem byl v Dellu. Bylo to mé první angažmá. Pak jsem se teprve propracoval do marketingu, kde jsem působil hlavně jako produktový manager. Jinými slovy moje role zahrnovala vysvětlování a školení zákazníků a partnerů o tom, jaké jsou benefity Dell EMC zařízení a jak se používají. Po odchodu z Dellu jsem v konzultacích pokračoval a zároveň jsem si založil YouTube kanál o technologiích. Všechny tyto kroky byly vyústěním toho, že umím vysvětlit publiku složité věci zábavnou a srozumitelnou formou. Předávat informace je to, co mě v životě baví nejvíce. Což je také důvod, proč vyučuji digitální marketing na VŠ Ambis.

Můžeš popsat, jak tvé zkušenosti z marketingu a IT ovlivňují tvou práci konzultanta a školitele?

Zkušenosti s brand marketingem ve spojení s obchodními dovednostmi mi poskytly potřebnou kombinaci pro zajímavé a efektivní předávání obsahu. Zároveň znalosti z IT, které rozvíjím už od konce 80. let, mi daly dobrý základ a pochopení věcí kolem AI.

Jsi také youtuber. V dnešní době jsou youtubeři spíš z mladší generace. Co tě inspirovalo k tomu, aby se zkušený profesionál jako ty vydal na cestu youtubera?

Ano, tuto otázku dostávám často (smích). K vytvoření YouTube kanálu mě inspirovala moje žena. Viděla, jak mě frustrují zkušenosti s neznalci elektromobility. V roce 2018 jsem si pořídil Teslu jako primární auto do rodiny i business. Všude, kde jsem s Teslou zastavil, se mě lidé ptali, kdy už uhořím nebo jestli v zimě neumrznu. Reakce těchto neznalých lidí byly tak kontrastní, že jsem cítil potřebu něco podniknout. Proto jsem začal předávat své reálné zkušenosti s elektromobilitou skrz YouTube.

Ondřej Bačina - Pumpedu


V tvém medailonku lektora jsou pojmy jako #JoeDX a Agile@Tesla #MOBAI. Můžeš prosím vysvětlit, co znamenají?

Jak jsem zmínil, baví mě studovat témata do hloubky. Hlouběji jsem tak šel i na svém YouTube kanálu. Zajímalo mě, jak fungují nejen vozidla Tesla, ale jak funguje celá společnost a hlavně její výrobní a manželské procesy. To mne dovedlo až k Joe Justice, agilnímu kouči, který pomáhal v Tesle zavádět agilní postupy nebo-li Agile@Tesla. Nastudoval jsem všechny veřejně dostupné materiály na toto téma a získal certifikát JoeDX. Na workshopu MobAI Agile@Tesla JoeDX podrobně ukazuji, jak společnost Tesla funguje. MobAI je doplnění agilního přístupu v malých týmech o umělou inteligenci. Tuto metodiku jsem začal využívat na svých školeních a přednáškách.

Ondřej Bačina - Pumpedu

Jak vnímáš umělou inteligenci a její budoucí směřování?

Umělá inteligence je dnes součástí mnoha technologií a laická veřejnost často ani netuší, že AI obsahují. S příchodem generativních AI, které jsou schopny do jisté míry tvořit samostatně, se svět dramaticky změnil. Tato změna navíc neustále akceleruje. Dá se hovořit o dalším zlomovém prvku lidstva. Dopad bude možná dramatičtější než u průmyslové revoluce nebo příchodu internetu. Do budoucna (pozor, rozhodně ne desetiletí) nebude existovat oblast lidské činnosti, která by nebyla ovlivněna AI. Pokud se lidé nezačnou vzdělávat a chápat AI, jejich šance na pracovním trhu se budou každý rok rapidně snižovat. Nejde o katastrofické scénáře typu, že zítra můžeme propustit fotografy a kreativce. Bude to podobné jako s příchodem digitálního fotoaparátu do mobilu. Fotografové nezmizeli, jen se jím dnes může stát každý. Pracovní trh pocítí dopady AI asi nejvíce ze všech oblastí.

ChatGPT vydal nový model GPT4-o. "O" v modelu znamená OmniChannel. Což je schopnost komunikovat s modelem přes audio i video. Už jsi ho vyzkoušel?

Samozřejmě :) To mi připomíná, co často zdůrazňuji na školeních. Není klíčové pochopit jeden konkrétní nástroj. Důležité je pochopit, jak AI funguje, jaké jsou její limity a možnosti.

Co tě jako lektora baví nejvíc?

Baví mě interakce s lidmi, speciálně s těmi, které dané téma zajímá. Lektorování je hezké doplnění k mé online prezenci na sociálních sítích. Na těchto platformách se bohužel často setkávám s lidmi, kteří dané problematice nerozumí a/nebo ani nechtějí rozumět, a přesto mají potřebu své domněnky sdílet.

Jaká část tvé kariéry je pro tebe nejzajímavější?

Vedení školení, workshopů a přednášek koučingovým způsobem, kdy aktivně zapojuji účastníky do výuky. Díky tomuto přístupu se často dozvím něco nového i já. Radost mi pak dělá pozitivní zpětná vazba, kterou dostávám jak ve škole, tak na školeních a workshopech.


Děkujeme, Ondro, za rozhovor.


S Ondrou se potkáte na těchto kurzech:

Název Kód Jazyk Délka Forma Termín konání Cena
Jak na AI generování obrázků s Midjourney a Dall-E PU24010034-0001 cz 1 hodina
webinář
Krátký seminář s lektorem, který probíhá online.
webinář
26. 6. 2024 10:00 0 Kč
Digitální marketing a používání umělé inteligence s Ondřejem Bačinou PU24010020-0003 cz 2 dny
učebna
Kurz probíhá prezenčně v učebně s lektorem.
učebna
11. 9. 2024 09:00 16 000 Kč

Update: Kurz Digitální marketing a používání umělé inteligence s Ondřejem Bačinou byl schválen a zařazen do projektu Jsem v kurzu. Tohoto unikátního kurzu se tak můžete zúčastnit za 3 060 Kč s DPH


Proč s námi