Zobrazit vše

IT evoluce

     Jednou za starých časů žil systémák jménem Jindřich. Byl to oddaný správce systémů ve středně velké firmě. Staral se o svou skupinku serverů a věděl vše o každém z nich. Jenže jak firma rostla, rostl i počet serverů, se kterými musel Jindřich pracovat. 

     Zpočátku si s údržbou narůstajících serverů dokázal poradit, ale když se jejich počet dostal nad sto, začal mít problémy. Byl zahlcen prací a ztrácel přehled o tom, co se na každém serveru děje. Rozhodl se přibrat do týmu dalšího systémáka, aby mu pomohl. Jenže počet serverů stále narůstal a když se dostal téměř k tisícovce kusů, práce se stala neudržitelná i pro větší tým systémáků.¨

IT evoluce

     Jednoho dne, když se šel Jindřich projít do lesa, aby načerpal nové síly, objevil mezi stromy něco zářícího. Když se přiblížil, spatřil kouzelný talisman. Jakmile ho vzal do ruky, začal k němu promlouvat: "Jindřichu, jsem kouzelný talisman a jsem tu, abych ti pomohl. Umím ti poradit, co můžeš udělat lépe." Jindřich nevěřil svým uším, ale byl zvědavý, co mu talisman poradí. "Dobře, kouzelný talismane, řekni mi, jak mohu zvládnout správu mnoha serverů s menším úsilím?"

     Talisman vyprávěl Jindřichovi o nástroji jménem Ansible, který mu pomůže s automatizací správy serverů. „Díky Ansible můžeš spravovat stovky serverů sám,“ prozradil mu talisman. „Budeš moct spravovat servery hromadně podle jejich účelu a provádět operace nad skupinami serverů jedním příkazem.“ Jindřichovi se představa líbila, a tak se rozhodl Ansible vyzkoušet.

     Vše fungovalo skvěle. Jenže přišla doba cloudová a potřeba rychlých dodávek aplikací. Jindřich znovu požádal o radu talisman: „Vidím, že jsi již udělal obrovský pokrok s automatizací správy serverů pomocí Ansible. Ale pamatuj, že moderní technologie nabízejí ještě další možnosti. Pokud chceš být ve svém oboru úspěšný, měl by ses zaměřit na kontejnerizaci." "Kontejnerizaci?“ opakoval Jindřich. „Slyšel jsem o tom, ale moc nevím, jak by mi to mohlo pomoci."

     Talisman pravil: "Kontejnerizace ti umožní mít aplikace izolované od sebe a od samotného operačního systému. To znamená, že můžeš aplikace snadno nasazovat, škálovat a spravovat nezávisle na sobě. Použitím technologie jako Docker můžeš vytvořit standardizované kontejnery, které zajišťují konzistentní prostředí pro aplikace od vývoje až po produkci." Jindřich začal tušit, jak by mu mohla pomoci. "Takže Docker by mi mohl ušetřit výpočetní zdroje a administraci?" zeptal se talismanu. 

IT evoluce

     "Ano, přesně tak,“ odpověděl talisman, „ale nezapomeň, že s rostoucím počtem kontejnerizovaných aplikací by se mohlo stát obtížné je ručně spravovat. Pro řešení tohoto problému bys mohl využít technologie jménem Kubernetes." "Kubernetes?“ přerušil ho Jindřich. Talisman pokračoval: "Kubernetes je open-source platforma pro orchestraci kontejnerů. To znamená, že ti pomůže s automatickým řízením a správou kontejnerizovaných aplikací na různých serverech. Můžeš definovat, jak mají být aplikace nasazovány, škálovány a monitorovány, a Kubernetes se o to postará za tebe." Jindřich byl z této nové informace nadšený: "To zní skvěle! Docker a Kubernetes mi pomohou zjednodušit a zautomatizovat správu infrastruktury.“

     Jak šel čas, Jindřichovi se dařilo provozovat aplikace ve firmě efektivněji. Když viděl, jak se jeho práce díky automatizaci zjednodušila, chtěl jít ještě dál a požádal kouzelný talisman o další radu: „Správa kubernetes mi začíná lehce přerůstat přes hlavu. Existuje ještě nějaké sofistikovanější řešení?“ Talisman pravil: „Díky CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) můžeš automatizovat celý vývojový cyklus aplikací. Vytvořit integrační a nasazovací tubusy, které automaticky testují a nasazují nové verze aplikací na servery.“ „A tím se zkrátí doba dodání aplikací?“ zamyslel se Jindřich. „Ano,“ dodal talisman, „a minimalizují se chyby spojené s ručním nasazováním.“

Jindřicha toto řešení nadchnulo. Chtěl se dozvědět více a zdokonalit se v této technologii. „V tom případě mám pro tebe poslední radu,“ dodal talisman, „můžeš se připojit k Akademii – IT evoluce, kde získáš best practice o tom, jak provozovat aplikace tak, jak to dnes dělají standardním způsobem velké firmy a korporáty.“¨

Jindřich se vrátil z lesa s novou nadějí. Díky nástrojům jako Ansible, Docker, Kubernetes a CI/CD si mohou systémáci zjednodušit a zautomatizovat svou práci, což jim umožní efektivněji spravovat velké množství serverů a aplikací.

Automatizace a moderní technologie nejen usnadňují život systémových administrátorů, ale také přinášejí výhody pro celou organizaci. Rychlé dodávky aplikací, minimalizace chyb a snadná škálovatelnost infrastruktury jsou klíčovými faktory pro úspěšné fungování moderních firem.

Název Kód Jazyk Délka Forma Termín konání Cena
Akademie - IT evoluce PU23010099-0001 cz 4 dny
virtuální učebna
Kurz probíhá online přes počítač a ve stanoveném termínu, lektor je připojen vzdáleně.
virtuální učebna
3. 8. 2023 10:00 9 500 Kč
Akademie - IT evoluce PU23010099-0002 cz 4 dny
virtuální učebna
Kurz probíhá online přes počítač a ve stanoveném termínu, lektor je připojen vzdáleně.
virtuální učebna
13. 10. 2023 09:00 9 500 KčProč s námi